Local Numbers

Phone Numbers

Shelton Including Hoodsport, Union, Lilliwaup, Matlock

(360) 427-9670

Belfair

(360) 275-4467

Elma

(360) 482-5269


Accessibility for the Deaf or Hearing Impaired

To connect by telephone with Mason County Government offices and departments, please utilize the Telecommunications Relay Service (TRS) by calling “7-1-1” or 1-800-833-6384. ¬†Click here for detailed instruction on using the TRS


To connect by e-mail with Mason County Government offices and departments, please use the “Email Us” link at the top of the page.


Mason County Offices Business Hours


Employee extensions, names, departments and job titles

Click on the arrows to sort the list
Sort Extensions Ascending
Ext
Sort Extensions Descending
Sort Last Name Ascending
Last
Sort Last Name Descending
Sort First Name Ascending
First
Sort First Name Descending
Sort Departments Ascending
Department
Sort Departments Descending
Sort Job Title Ascending
Job Title
Sort Job Title Descending
381 Albaugh Gary ER&R Central Stores Specialist
290 Andrews Meghan Human Resources Personnel Analyst
217 Antonsen Karon Juvenile Court Services Probation Counselor
361 Anunta Charle Public Health Environmental Health Specialist
705 Apaez-Mendiola Cesar Public Health Community Health Specialist
471 Auseth Melissa Auditor Office Technician
548 Austin Gene Public Defense Deputy Public Defender
739 Bailey Jaime Juvenile Court Services Detention Manager
739 Barnes Lisa Juvenile Court Services Detention Officer
532 Beierle Jennifer Support Services Budget Manager
720 Bellisle Shelly Public Health Clerical III
487 Benedict Heather Treasurer Finance Accounting Deputy I
537 Bennett Stacey Clerk Jury Manager
244 Beyer Tami Sheriff Chief Deputy
417 Bickerton Tyler Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
562 Bingham Casey Public Health Finance Manager
694 Bish Pamela WSU Extension Nutrition Educator
540 Blair Doug Facilities & Grounds Maintenance II
470 Blankenship Sue Auditor Election Technician
397 Board of Equalization
548 Boughton Rose Public Defense Deputy Public Defender
203 or 450 Braakman Amy Public Works Administrative Assistant IV
229 Bryden Tiffany District Court Judicial Support Specialist
262 BUILDING HOTLINE Community Dev
801 Burbridge Robert Emergency Management Training & Exercise Coordinator
799 Burn Info Line Burn Info Line
623 Byrd Kelsey Public Works Party Chief Tech III
283 Campagna Dawnell Utilities/Waste Mgmt Senior Accounting Technician
531 Campbell Kate Support Services Financial Analyst
372 Campus Security Campus Security
501 Cannon TJ Information Technology Network Engineer
285 Carlson Drew Community Dev Building Inspector
368 Carstensen Jeannie Sheriff Clerk
358 Casey Travis Public Health Environmental Health Specialist
404 Casey Melissa Public Health Community Health Manager
460 Castillo Lucy Public Works Administrative Assistant
353 Cencula Luke Public Health Environmental Health Specialist I
340 Chakos Jessica District Court Judicial Support Specialist
541 Chappell Kailey Auditor Election Technician
362 Chaussee Kathy Community Dev Senior Accounting Tech
509 Cibrian Brizza District Court Judicial Support Specialist
422 Civil Service Civil Service
452 Collins Mike Public Works County Engineer / Deputy Director
309 Collins Randy Community Dev Fire Marshal
419 Commissioners Office Commissioners Commissioners Office
614 Conley Terry Public Works Road Utility Specialist
417 Core Tracie Prosecutor Administrative Secretary
502 Coughlin David Information Technology System Admin
213 Cowles Caleb Assessor Appraiser
515 Craig Jonathan Public Works GIS Tech
291 Cranor Gabrielle Problem Solving Court FRC Case Worker
223 Crow Michele Auditor Financial Analyst
296 Cullop Renee Problem Solving Court Program Manager I
359 Cunningham Todd Community Dev Building Inspector
417 Curry Jessicah Prosecutor Receptionist / Secretary
407 Custis Elizabeth Public Health Public Health Nurse
454 Dady Dawn Public Works Financial Analyst III
529 Dehart James Commissioners Clerk of the Board
680 DeWall Lisa WSU Extension Office Manager
526 Diaz Richard Public Works GIS Analyst
652 Dickinson Richard Utilities/Waste Mgmt Deputy Director of Utilities and Waste
385 Dishon Grant Public Works Road Supervisor
226 Dispatch Dispatch
122 Doran Erik Public Health Environmental Health Specialist
417 Dorcy Michael Prosecutor Prosecutor
313 Dracobly Jason Sheriff Detective Sgt.
849 Dunlap Keli Sheriff Records Clerk
334 Dunn Mike Juvenile Court Services Deputy Administrator
131 Ellertsen Jamie Public Health Community Health Specialist
583 Ells Stacey Public Health Accounting Technician
313 Evans Angel Sheriff Records Clerk
594 Evans Sunni Public Health Clerical II
775 Facilitator Family Law Superior Court Voice mail only
799 Fire Marshal Fire Marshal
465 Fladager Kacy Auditor Senior Office Technician
344 Fogo Sharon Clerk Clerk
683 Food Worker Card Class Public Health Food Worker Card Info.
295 Fraisure Susan Problem Solving Court Therapeutic Ct Caseworker
519 Frazier Kelly Facilities & Grounds Facilities Manager
484 Frazier Lisa Treasurer Treasurer
365 Frazier Mariah Community Dev Clerical/Addressing/Clerk
181 Garcia Christine Clerk Deputy Clerk
495 Gibbons Tom Assessor Appraiser Analyst
466 Giraldes Jen Auditor Office Technician
578 Gisi-Mikulak Marie Probation Services Probation Officer
625 Glaser Kobree Public Works Engineering & Construction Assistant Manager
241 Goldsby Michelle Sheriff Financial Assistant
392 Green Cheryl Superior Court Family Law Facilitator
697 Green Athena Community Dev Clerical Senior Supervisor
592 Grover Pat WSU Extension Noxious Weed Control Coordinator
273 Guijosa Kevin Utilities/Waste Mgmt Solid Waste Program Manager
684 Guyton Julie WSU Extension SNAP Ed Technician
591 Hansen Julie Public Defense Administrative Asst.
302 Harding Amy Assessor Appraisal Technician
609 Harrah Selesha Prosecutor Victim / Witness Advocate
301 Harris Marcie Assessor Real Property Technician
345 Harris Tiffany Clerk Deputy Clerk
382 Heilman Brittany Clerk Deputy Clerk
394 Helser Nicole Prosecutor Administrative Secretary
739 Herbert Sheena Juvenile Court Services Detention Officer
417 Higgs Tim Prosecutor Deputy Prosecutor III
564 Higley Alesta Clerk Deputy Clerk
636 Hilt Sheryl Sheriff Financial Manager
642 Howerton Amy Clerk Deputy Clerk
739 Humphrey Shannon Juvenile Court Services Detention Officer
598 Huston Maggie Public Defense Legal Assistant
678 Inclement Weather Closure Central Operations
372 Jail Control Jail
375 Jail Interpreter / Booking Sheriff Jail
389 Jankowski Sheree Public Works Engineer I
456 Jenkins Michelle Public Works Right of way Agent
499 Jensen IdaMae Assessor Appraiser Analyst
545 Johnson Ben Public Health Program Coordinator
280 Jones Peter Public Defense Deputy Public Defender
447 JUROR LINE Clerk
739 Juvenile Detention Ctr Juvenile Det. Ctr Main Control
850 Kennedy Nicole Sheriff Records Specialist
380 Kenyon Ginger Support Services Receptionist / Secretary
613 Kerr Rose Sheriff Clerk
472 Kim Leo Auditor Chief Finance Officer
492 King Vickie Assessor Chief Deputy Assessor
400 Knapp Kim Public Health Clerical III
630 Koehn Jessica Public Works Financial Analyst III
271 Landfill 427-5271 Utilities/Waste Mgmt
486 Larsen Madison Juvenile Court Services Probation Counselor
360-275-2505 LaRue Rod Public Works Road Supervisor
649 Leeberg Michael Public Works Sign Shop Foreman
540 Leister Brad Facilities & Grounds Maintenance III
357 Lewis Julie Community Dev Planner
485 Longan Tracey Treasurer Cashier Deputy IV - Collections
550 Lord Sue Clerk Deputy Clerk
726 Luck Josh Community Dev Building Inspector - Lead
571 MacSems Michael Community Dev Senior Planner
332 Madsen Jim Juvenile Court Services Juvenile Court Administrator
225 Maintenance Requests Facilities & Grounds
363 Martin Jayme Community Dev Planning Code Enforcement Officer
739 Marx Lucas Juvenile Court Services Detention Officer
687 Master Gardeners WSU Extension
584 Mathews Wendy Public Health Environmental Health Specialist III
284 McFarland Genie Community Dev Senior Permit Specialist - Lead
201 McGregor Shannon Auditor Financial Analyst
468 McGuire Paddy Auditor Auditor
621 McIrvin Mike Public Works County Surveyor
450 McLean James Public Works Party Chief Tech III
491 McLean Patti Assessor Assessor
462 Medcalf Kelle Public Works Office Administrator
224 Mesojednik Dawn Juvenile Court Services Probation Counselor
497 Milarch Russell Assessor Senior Appraiser
360 Miller Grace Community Dev Senior Planner - Lead
488 Mills Teri Treasurer Cashier Deputy V - Foreclosure
644 Monnier Toni Support Services Financial Analyst
629 Muller Jenny Auditor Financial Analyst
410 Muller-Shinn Christina Public Health Community Health Program Assistant
416 Munger Tracey Prosecutor Deputy Prosecutor
506 Munguia Julia Information Technology Info Technology Tech
237 Murphy Chris Juvenile Court Services Detention Counselor
271 Myers Teri Utilities/Waste Mgmt Solid Waste Attendant II
304 Nations Jessy Public Defense Deputy Public Defender
530 Neary Mark Support Services County Administrator
419 Neatherlin Randy Commissioners Commissioner, District No. 1
408 Norris Nicole Community Dev Building Inspector
518 O'Connor Audrey Public Health Public Health Nurse
393 Olinger Margie Prosecutor Legal Secretary
342 Olinger Cammille District Court Judicial Support Specialist
725 Olson Bud Parks Maintenance IV
348 Osman Rachelle Superior Court Judicial Assistant
347 Owen Teri Clerk Chief Deputy Clerk
318 Pamperin Anna Sheriff Records Clerk
293 Parker Todd Public Health Program Coordinator
282 Paulsen Malissa Community Dev Planner
355 Paysse Ariane Community Dev Senior Permit Specialist
479 Pearson Brittany Treasurer Finance Accounting Deputy II
536 Peek Aimee Clerk Deputy Clerk
752 Pentz Jane Coroner Deputy Coroner
645 Perez Winter Public Works Personnel / Risk Analyst
419 Perkins Cassidy Support Services Commissioners Secretary
378 Persondek Chantel Sheriff Financial Assistant
457 Phelps Justin Utilities/Waste Mgmt Water - Waste Water Manager
313 Pittman Luther Sheriff Detective
351 Pope Bonnie Clerk Deputy Clerk
450 Public Works Public Works Public Works Front Desk
734 Public Works Conference Room Public Works Public Works Conference Room
289 Putvin Carolyn Superior Court Court Recorder / Arbitrator
510 Quarders Josh Community Dev Building Inspector
202 Ragsdale Theresa Auditor Office Technician
504 Ramsfield Ben Information Technology System Admin
566 Remmen Michele Utilities/Waste Mgmt Senior Accounting Tech
631 Rhoades Tim Public Works Engineering Tech III
478 Richert Julie Treasurer Chief Deputy Treasurer
335 Riley Brett Probation Services Probation Officer
255 Ritter Jacob Public Health Community Health Specialist
483 Roberts Paige Treasurer Cashier
278 Robinson Patsy District Court District Court Administrator
211 Robinson Race Assessor Appraiser
268 Rogers Becky Human Resources Administrative Clerk
464 Rose Jenn Auditor Licensing Manager
732 Rose Jenn Auditor Recording Manager/Archiving Specialist
286 Rowen Kell Community Dev Community Development Administrator
287 Ruedy Scott Community Dev Senior Planner
313 Salisbury Casey Sheriff Sheriff
737 Sauerlender Bob Superior Court Court Commissioner
233 Sawyer Rachel Clerk Deputy Clerk
635 Schwartz Erik Public Works Environmental Coordinator
261 Scott Stephen Community Dev Building Inspector
329 Seals Melissa Sheriff Records Specialist
561 Selby Amber Community Dev Permit Specialist
540 Selby Jeff Facilities & Grounds Maintenance III
774 Sergi Ron Public Defense Deputy Public Defender
784 Seymour Jeremy Public Works Road Operations & Maintenance Manager
253 Seymour Mary District Court Judicial Support Specialist
703 Shipman Rebecca Public Health Public Health Nurse
419 Shutty Kevin Commissioners Commissioner, District No. 2
548 Simens Grant Public Defense Deputy Public Defender
489 Sloan Aaron Assessor Real Property Tech
523 Smith Dave Public Works Engineering & Construction Manager
238 Smith Tonya District Court Administrative Assistant
589 Smith Mckenzie Commissioners Clerk of the Board
480 Smith Anna Treasurer Finance Accounting Deputy I
739 Snodderly Josh Juvenile Court Services Detention Officer
343 Sowle Karen District Court Judicial Support Specialist
313 Spurling Ryan Sheriff Chief Deputy
300 Staley Sheri Assessor Senior Appraisal Technician
313 Staszak Zigmond Sheriff Clerk
339 Steele George District Court District Court Judge
469 Stevenson Marie Auditor Election Superintendent
494 Stiles Ciara Assessor Levy Code and Personal Property Technician
276 Stott Shelby District Court Judicial Support Specialist
654 Subpoena Line Prosecutor
769 Swanson Loretta Public Works Public Works Director
759 Taylor Jamie Coroner Coroner
806 Taylor John Emergency Management Emergency Management - Parks and Trails Manager
686 Teuteberg Dan WSU Extension Director/ 4-H Regional Specialist
338 Thale Paula Juvenile Court Services Accounting Technician
199 or 207 Thompson Wendy Utilities/Waste Mgmt Clerical Senior
637 Thompson Corey Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
581 Thompson Rhonda Public Health Environmental Health Specialist I
544 Tracy Ian Public Health Environmental Health Specialist III
419 Trask Sharon Commissioners Commissioner, District No. 3
739 Umu Nohea Juvenile Court Services Detention Officer
207 Utilities Utilities/Waste Mgmt Utilities - Sewer / Water
333 VanderWaal Tim Juvenile Court Services Probation Counselor
418 Vasquez Sandra Prosecutor Admin. Secretary
535 Voice Anne Parks Program Support Tech
752 Walter Andrew Coroner Deputy Coroner
337 Ward Carly Juvenile Services Office Technician
412 Ward Darci Prosecutor Administrative Supervisor
367 Watson Marissa Community Dev Senior Planner (Long Range)
215 Welder Jeremiah Superior Court Therapeutic Court Case Worker
247 Wells Meg Juvenile Services Juvenile Probation Counselor
540 Weston Jesse Facilities & Grounds Maintenance III
417 Whitehead Timothy Prosecutor Chief Deputy Prosecuting Attorney
417 Wilcox Bailey Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
543 Wilmoth Jeff Public Health Environmental Health Specialist II
643 Wilston Nichole Human Resources Risk & Safety Compliance Manager
260 Windom David Community Dev Director
476 Witz Araceli Treasurer Cashier
281 Woolett Tricia Community Dev Building Inspector
800 Wright Tammi Emergency Management Senior Emergency Management Coordinator
634 Zigler Lizzy Assessor Appraiser
747 Zoren Diane Support Services Administrative Services Manager